התקן דנטלי לטיפול ב OSA ונחירות- דר ירון חביב

פורומים פורום CPAP ישראל התקן דנטלי לטיפול ב OSA ונחירות- דר ירון חביב

מוצגות 14 תגובות – 1 עד 14 (מתוך 14 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
    Dr Yaron Haviv
    משתתף
    • נושאים 1
    • תגובות 7
    • פעילות 8

שלום וברכה
    שמי דר ירון חביב,  במהלך 15 השנים האחרונות,  טיפלתי באלפי אנשים שאובחנו כסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה באמצעות התקן דנטלי לקידום מנדיבולרי כולל מנהל הפורום הזה (עוד לפני שנים רבות…כשהיה פחות מפורסם) והוא זה שהמליץ לי על הפורום החדש הזה.
    ברכות על הקמתו!
    מספר נקודות חשובות לפתיחת הדיון:
    1.  טיפול הבחירה ב OSA הוא CPAP ואין תחרות בין סוגי הטיפול
    2. ע"פ ההנחיות של האגוד האמריקאי להפרעות שינה (2015) – טיפול בהתקן דנטלי מקצועי מומלץ בכל מקרה של אי הסתגלות CPAP ולא חשובה החומרה, עוד באותן הנחיות ההמלצה היא אך ורק על מכשירים המבוצעים פר מטופל ולא מכשירים מסחריים שאינם מומלצים אפילו לו לסקירה ראשונית
    3. יש מספר סוגים של התקנים דנטלים,  במרפאתי (רעננה וירושלים) מבוצעים 4 סוגים עיקריים ,  כולם מעבדתיים (מיוצרים ע"י טכנאי אומן – אורטוניב) נבנים בשום שכל ובתשומת לב ליעילות, נוחות, חוזק ומינימום תופעות לוואי.

התקנים אינן נמצאים בסל הבריאות אך כן נמצאים בחלק גדול מהביטוחים הפרטיים (בדרך כלל דורשים – רופא מומחה,  הפניית רופא אא"ג ובדיקת שינה)

מבחינת הרקע שלי,  מעבר לנושא ההתקנים הדנטלים בהם אני מתמקצע מזה שנים רבות,  אני רופא שיניים (DMD ו PhD)  ומומחה לרפואת הפה, 2013 משמש כמנהל המרפאה לכאב כרוני של  הפנים והלסתות במסגרת המחלקה לרפואה הפה בהדסה עין כרם ירושלים.
    אתר מידע מפורט מאוד –  http://www.yaronhaviv.co.il
    במידה ולמישהו יש שאלה אשמח שתיצרו עימי קשר טלפוני פרטי  0526125076  או במייל yaron.haviv@gmail.com

קבצים מצורפים : הנחיות של ה AASM,  חלק ממאמרים שפרסמתי בשנים האחרונות בעיתונות מקצועית בדגש על יעילות התקן דנטלי במקרים קשים וקשים מאוד של OSA

תודה

ירון

Dr Yaron Haviv
    משתתף
    • נושאים 1
    • תגובות 7
    • פעילות 8

ההנחיות של ה אגוד האמריקאי בנושא ההתקנים לא עלו  מפני זה כבד מידי .

מעלה מחדש לפוסט זה רק את התקציר כתמונה

דר ירון חביב

• התגובה הזו עודכנה לפני לפני 5 ימים, 20 שעות ע"י Dr Yaron Haviv.
    יצחק
    מנהל בפורום
    • נושאים 19
    • תגובות 150
    • פעילות 169

אכן ד"ר ירון חביב היה הרופא שהתקין עבורי את ההתקן הדנטלי הראשון שלי עוד בשנת 2009.

בתחילת הדרך חיפשתי וניסיתי פתרונות רבים לטיפול בבעיית דום הנשימה שלי.

נדהמתי לגלות בבדיקת שינה כי אני סובל מדום נשימה בשינה ברמת חומרה קשה של 35 ההפסקות לשעה.

זו לא הייתה הפתעה מוחלטת כי סבלתי זמן רב לפני כן מעייפות וכאבי ראש, קושי בריכוז וכו' , אך כשנודע לי שאני סובל מרמת חומרה קשה והטיפול הכמעט יחידי הוא ה CPAP הייתי בהחלט לחוץ.

נסיתי במקביל להסתגל ל CPAP וכן את הסד הדנטלי.

כמו שד"ר ירון חביב כותב ביושר הטיפול הראשי והאפקטיבי ביותר לדום נשימה בשינה הוא ה CPAP.

הסד הסנטלי אפקטיבי בעיקר לסובלים מרמת חומרה קלה עד בינוני. עם זאת ברור שגם לסובלים ברמה קשה עדיף להשתמש בסד דנטלי מאשר חוסר טיפול כלשהו .לי הוא הפחית בבדיקת שינה שערכתי עימו את מספר הפסקות הנשימה מ 35 ל- 13.

לאור זאת ולאור כך שהסתגלתי ל CPAP אני משתמש ב CPAP ביום יום ובסד הסנטלי בנסיעות מחוץ לבית וכן כשאני מצונן ולא יכול להתשמש ב CPAP.

אני מבוטח בביטוח בריאות פרטי בחברת הראל והם משתתפים ברכישת CPAP או סד דנטלי בסכום שעד 4,000 ש"ח.

• התגובה הזו עודכנה לפני לפני 5 ימים, 15 שעות ע"י יצחק.

הכותב אינו רופא והייעוץ אינו ייעוץ רפואי ואינו תחליף לייעוץ רפואי

Avis
    מנהל בפורום
    • נושאים 49
    • תגובות 333
    • פעילות 382

גם אני בתחילת הדרך ניסיתי את הסד הדנטלי. הייתי מוכן לסבול את הכאבים שהוא גרם לי בלסת ורק לא להשתמש בסיפאפ, אומנם הסד גרם לירידה בלחץ הנדרש בשינה, אך עדיין הייתי זקוק לסיפאפ. הסד עלה לי בזמנו 5,500 שח אם אני לא טועה, נעשה בקליניקה של רופא ואורטודאנט ברמת החייל בליווי צריבות בחך.

לא היה טעם להשאיר את הסד, לסבול כאבים וגם להשתמש בסיפאפ. בזמנו, המסכות היו מגושמות ומחומרים לא תמיד נוחים כמו המסכות של היום, נאלצתי לבצע בהם שיפורים כדי שיהיה לי נוח לישון, עם הזמן התרגלתי כמו הרוב.

לדעתי ועל סמך 2 חברים שאני מכיר, רק למי שהלחץ שנקבע לו עד 6 ואולי 7 יתכן והסד יעזור, אבל אף רופא וגם ד"ר ירון לא יכול להבטיח זאת ולא יחזיר את הכסף ששולם. כמו כן המשתמש צריך שתהיה לו היכולת להתרגל לכאבים בלסת בכדי שהסד באמת יוכל לעזור. עם הזמן רובינו חוזרים לסיפאפ.

טוב לדעת שקיים סד כזה אך כדאי גם לדעת מה זה באמת לפני שנכנסים לזה. מי שכלול בתנאים הנ"ל ויש לו את היכולת הכלכלית או בטוח רפואי כדאי לנסות, אך בעיניים פקוחות וידיעה ברורה שיש כאן הימור ויתכן יצטרך לחזור לסיפאפ, כאמור כספו לא יוחזר, כמו גם ברכישת סיפאפ. עד היום אין תחליף עם אחוז הצלחה ובטוחה כמו מכשיר הסיפאפ, גם חברי יצחק, מנהל הפורום כותב זאת.

בהצלחה,

אבי שדה - איני רופא ולא עוסק במכירת מכשירים או ציוד סיפאפ.
    משתמש סיפאפ ותיק, משתמש במכשיר: AirMini™ AutoSet™ Travel CPAP - ResMed
    מסכה: TAP® PAP Nasal Pillow Mask with Mouthpiece
    054-9989515 avi-sadeh@rfar.com

Dr Yaron Haviv
    משתתף
    • נושאים 1
    • תגובות 7
    • פעילות 8

היי,  אבי.

כמישהו שעיקר עיסוקו הוא כאב באזור הפנים.

להערתך,

נושא הכאבים אינו רלוונטי.  אם יש כאבים יש צורך לטפל בהם או בסד.    תופעת לוואי של כאבים,  אינה מחוייבת מציאות.  כמובן.  אכן לפעמים זה קורה לכולם אך בטיפול נכון וסבלני זה לא אמור להמשיך.

הערה חשובה.  לאנשים עם הסטוריה של כאבים כרונים באזור הפנים / פיברוציאלגיה יש צורך בתשומת לב מיוחדת.

דר ירון חביב

Dr Yaron Haviv
    משתתף
    • נושאים 1
    • תגובות 7
    • פעילות 8

היי,  אבי.

כמישהו שעיקר עיסוקו הוא כאב באזור הפנים.

להערתך,

נושא הכאבים אינו רלוונטי.  אם יש כאבים יש צורך לטפל בהם או בסד.    תופעת לוואי של כאבים,  אינה מחוייבת מציאות.  כמובן.  אכן לפעמים זה קורה לכולם אך בטיפול נכון וסבלני זה לא אמור להמשיך.

הערה חשובה.  לאנשים עם הסטוריה של כאבים כרונים באזור הפנים / פיברומיאלגיה יש צורך בתשומת לב מיוחדת.

להערה השניה לגבי הלחצים והחומרה שים לב למאמרים.

דר ירון חביב

Avis
    מנהל בפורום
    • נושאים 49
    • תגובות 333
    • פעילות 382

ירון

שאלה: האם אתה מבצע בדיקה ראשונית ויכול להבטיח טיפול ללא כאב עם אחוז הצלחה כמו סיפאפ? ולא יוחזר הכסף?

Dr Yaron Haviv
    משתתף
    • נושאים 1
    • תגובות 7
    • פעילות 8

היי, אבי.   תודה על שאלתך.

ברור שלא. לסיפאפ כפי שהדגשתי קרוב 100% הצלחה והוא טיפול הבחירה.  ההתקן הדנטלי כאמור משמש כטיפול שני ביעילותו במידה ואין הסתגלות או רצון לשימוש בסיפאפ (או בנוסף).  במרפאתי מתבצעת בדיקה שיכולה להעריך סיכויי הצלחה בדומה להערכת סיכויי הצלחה של ניתוח.  ההתקן נבנה באופן אישי לכל פציינט, לכן אין אפשרות כמובן לקבל החזר מלא.  בחלק מהמרפאות שבהם אני נמצא יש החזר חלקי במקרה של החזר תוך חודש. יחד עם זאת ובהקשר זה- כל הבדיקות והביקורות במשך שנה מרגע קבלת המכשיר הן ללא הגבלה וללא עלות (כולל 2 בדיקות יזומות) על מנת להגיע למקסימום נוחות ויעילות.

ירון

http://Www.yaronhaviv.co.il

Yaron.haviv@gmail.com

Avis
    מנהל בפורום
    • נושאים 49
    • תגובות 333
    • פעילות 382

תודה,

בעית דום שינה יכולה להיגרם ממספר סיבות, אני מבין שאינך רופא א.א.ג ולא מתמחה בשינה. בכדי לקדם לסת עם סד צריך להיות בטוחים שהבעיה תיפתר בקדום הלסת אחרת זה הימור. האם אתם עושים בדיקה יסודית בזמן הרדמה ומצלמה לאתור המקום המדויק של בעיה, בדיקה שניתן ומקובלת היום  לעשות, או רק בדיקה ויזואלית והחלטה על בערך.

האם אתם מחייבים את הפציינט לעבור בדיקה יסודית כדי שלא ליסמוך רק על המזל.

על סמך ניסיוני, לא הייתי עושה סד ללא בדיקה יסודית לאתר מקום הבעייה. בתקופה שעשיתי את הסד לא היו בדיקות יסודיות אלו. הרגשתי כי ניצלו את התמימות שלי כמו של כל אלו שנמצאים במצוקה. הטראומה מכל מיני אביזרים שהכנסתי לאף או לפה, גרמה לי להיות חשדן. לצערי התחום פרוץ כמו הרבה תחומים אחרים כולל שווק סיפאפ.

שיהיה ברור אין לי דבר נגדך אישית, לכן גם מנהל הפורום יחד איתי אישרנו את הפוסט..פשוט, הנכווה ברותחים נזהר בצוננים. יש הרבה חברים במצוקה שתמימותם מנוצלת.

Dr Yaron Haviv
    משתתף
    • נושאים 1
    • תגובות 7
    • פעילות 8

ערב טוב. אבי
    אתה מתייחס לבדיקה הקרויה sleep endoscopy שמבוצעת בזמן הרדמה על ידי רופא אאג שמכניס מצלמה ויכול גם להרים את הלסת תוך כדי ואני ממליץ עליה בחום. זו אכן בדיקה רצויה ומועדפת אך גם היא אינה מספקת פרוגנוזה בסבירות של 100%. למרות זאת תוצאה חיובית בבדיקה זו בהחלט תורמת. כמובן שלא כולם מעוניינים בבדיקה בהרדמה לפני בחירה בהתקן וזה בסדר גמור.  נסה בכל זאת לקרוא את המאמרים או לפחות את התקציר על מנת להבין איך ניתן לקבל בסבירות לא רעה סיכויי הצלחה בתלות במאפיינים אנטומים שונים ובתלות במאפייני הבדיקה.  צר לי על הניסיון הפחות טוב שעברת. כמו בכל תחום יש גם דברים כמו שציינת.  איני מכיר אותך או את מאפייני ההפרעה אצלך ולכן לא אוכל להביע את דעתי בנוגע אליך.
    ירון

http://Www.yaronhaviv.co.il

Yaron.haviv@gmail.com

רותי סבט
    משתתף
    • נושאים 2
    • תגובות 61
    • פעילות 63

גם אני התנסיתי בסד דנטאלי (אצלך) שנראה נחמד ומלהיב בהתחלה אבל אחר כך גרם לכאבי לסת שלא נפתרו.

Dr Yaron Haviv
    משתתף
    • נושאים 1
    • תגובות 7
    • פעילות 8

היי . אני חושב שזה היה לפני יותר מעשור וזכור לי,  תוכלי להרים אלי טלפון במידה ותרצי.  כאבים קשורים לדברים רבים ולעיתים יש טריגר .  זו  המגפה  של המאה ה21 .   כאבי פנים מטופלים  שבמסגרת התחייבות במרפאה לכאבי פנים בהדסה  שעליה אני אמון.

Dr Yaron Haviv
    משתתף
    • נושאים 1
    • תגובות 7
    • פעילות 8

אני מצרף,  מאמר נוסף שפורסם על ידי שמדבר על הסיבות לחוסר הסתגלות להתקן דנטלי במקרים קשים ותופעות לוואי כולל כאב.  אחת מהנקודות החשובות עוסקת בניסיון CPAP לאחר חוסר הסתגלות להתקן –  זו נקודה חשובה מפני שאני בעצם מדברים על מספר מוגבל מאוד של פתרונות אפשריים וחלק מהאנשים כאשר הם רואים שהתקן דנטלי,   אינו מספק מסיבות שונות מנסים שוב CPAP ואזי סיכויי ההסתגלות ל CPAP דווקא גבוהים יותר מפני שבעצם "אין ברירה".

יצחק
    מנהל בפורום
    • נושאים 19
    • תגובות 150
    • פעילות 169

חברים אני נועל את הפוסט הזה.

סד דנטלי היא אמצעי מוכח לטיפול בדום נשימה בשינה.יש על זה הרבה מחקרים ולכן גם ביטוחים פרטיים משתתפים בו.

הוא לא האמצעי הראשי והאפקטיבי ביותר לטיפול בדום נשימה בשינה ולכן גם קופות החולים לא משתתפות בו. האמצעי הראשי הוא הסיפאפ

יש מטופלים שלא מסתגלים לסד הדנטלי אין כלל ספקות כאן. אבל יש גם רבים לצערנו שלא מסתגלים ל סיפאפ. זה המצב מה לעשות.

למה יותר קל להסתגל ומה גורם לפחות תופעות לוואי אני לא בטוח.

בוא נשאיר לקוראים שלנו להחליט.

הכותב אינו רופא והייעוץ אינו ייעוץ רפואי ואינו תחליף לייעוץ רפואי

מוצגות 14 תגובות – 1 עד 14 (מתוך 14 סה״כ)
  • הדיון ' התקן דנטלי לטיפול ב OSA ונחירות- דר ירון חביב' סגור לתגובות חדשות.