משתמש CPAP ורשיון נהיגה

פורומים פורום CPAP ישראל משתמש CPAP ורשיון נהיגה

מוצגות 3 תגובות – 1 עד 3 (מתוך 3 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
    Avis
    מנהל בפורום
    • נושאים 43
    • תגובות 275
    • פעילות 318

נשאלתי פעמים רבות על הנושא הזה, אשתף אתכם במה שידוע לי.

כל הרוצה להוציא רשיון נהיגה, ממלא טופס בקשה הכולל אשורי בריאות מרופא המשפחה בקופה ובדיקת ראיה. רופא המשפחה אמור לרשום מצב רפואי ובין היתר שמוש בסיפאפ. פעם הרופאים לא התיחסו לסיפאפ בדווח, אך כיום כשהכל ממוחשב זה יוצא אוטומטית. מי שלא צויין לו סיפאפ בטופס "מרוויח" עיכוב של כ-3 חודשים שבהם משרד הבריאות מבקש אישור ממעבדת שינה הכולל אישור על משך השמוש במכשיר, המסתמך על דוח השינה שמופיע בזכרון המכשיר. התהליך נמשך כ-3 חודשים רק אז יכולים לגשת לשעורי נהיגה. אומנם הרווחתם 3 חודשים אבל מומלץ להצהיר על זה לאחר הוצאת הרשיון. בהמשך תבינו למה.

אני אישית, לאחר שנהגתי והשתמשתי בסיפאפ שנים רבות, רופאת המשפחה החדשה דיווחה עלי למשרד הבריאות ברגע שאמרתי לה כי אני משתמש בסיפאפ. לא חשבתי לרגע להסתיר זאת ממנה ולא הייתי מודע לכך בתקופה ההיא. (תקופת האבן). נאלצתי לגשת למעבדת שינה שהורידו דוח מהמכשיר ונתנו לי אישור שאני משתמש במכשיר תקופה ארוכה, את האישור שלחתי למשרד הבריאות ומאז לא שמעתי מהם כבר יותר מעשור. ומקווה לא לשמוע כי זה טרטור מיותר.

כאמור מומלץ לדווח. אומנם המשטרה אינה בודקת או אוכפת את הדבר, אבל במקרה של תביעה בתאונה חלילה, חברת הביטוח תבדוק את התיק הרפואי ואם לא דווחתם  תצטרכו להוכיח שאין לכם אחות!

אצל נהג מקצועי התהליך יותר ארוך ומוקפד, זה כל מה שידוע לי בנדון.

אבי שדה - איני רופא ולא עוסק במכירת מכשירים או ציוד סיפאפ.
    משתמש סיפאפ ותיק, משתמש במכשיר: AirMini™ AutoSet™ Travel CPAP - ResMed
    מסכה: TAP® PAP Nasal Pillow Mask with Mouthpiece and Headgear
    054-9989515 avi-sadeh@rfar.com

irity
    משתתף
    • נושאים 12
    • תגובות 74
    • פעילות 86

תודה אבי, נושא חשוב

יצחק
    מנהל בפורום
    • נושאים 19
    • תגובות 118
    • פעילות 137

תודה רבה אבי

אכן נושא חשוב

דעו כי רופא המשפחה שלכם אכן חייב לדווח למרב"ד (המכון הרפואי לבטיחות בדרכים) על כך כי אתם סובלים מהפסקות נשימה בשינה.

המחלות ומצבי בריאות שחובה להודיע עליהן למרב"ד מיידית

על הרופא להודיע למרב"ד על גבי הטופס המצ"ב על המחלות/מצבי בריאות הבאים: (העיקרון המנחה הוא הסיכון לאובדן יכולת פתאומי). כאמור, על הרופא חובה להודיע באופן מיידי במצבים נוספים בהם קיים סיכון כאמור, שאינם מפורטים ברשימה, לפי שיקול דעתו.

1. מחלת כפיון (אפילפסיה).
    2. היפוגליקמיה סמפטומית שהחולה לא ער לה ו/או אינו יודע לזהות את סימניה בבירור.
    3. הפרעות בקצב הלב שאינן נשלטות.
    4. מצב לאחר שבץ מוחי.
    5. דמנציה מתקדמת עם פגיעה בהתמצאות או שיפוט.
    6. שימוש לרעה באלכוהול סמים או תרופות.
    7. דום נשימה בשינה לכל הנהגים.
    8. מחלת נפש אקטיבית הפוגעת בשיפוט.
    9. ירידה בכושר הראיה או השמיעה שאינם ניתנים לתיקון על ידי אביזרי עזר.
    10. מחלות לב חמורות ואי ספיקת לב מתקדמת.
    11. הפרעות בשיווי משקל העלולות להשפיע על כושר נהיגה.
    12. מחלות סרטניות פעילות המשפיעות על כושר השיפוט או המצב הכללי.
    13. ליקויים אורטופדיים והפרעות מוטוריות המפריעות לתפעול תקין של כלי הרכב.

המרב"ד עשוי אכן לפנות אליכם בדרישה להוכיח שאתם אכן משתמשים ב CPAP כתנאי לחידוש הרשיון

הכותב אינו רופא והייעוץ אינו ייעוץ רפואי ואינו תחליף לייעוץ רפואי

מוצגות 3 תגובות – 1 עד 3 (מתוך 3 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.