שימוש במכשיר CPAP וכדומה בשבת

פורומים פורום CPAP ישראל שימוש במכשיר CPAP וכדומה בשבת

מוצגות 12 תגובות – 1 עד 12 (מתוך 12 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
    boaz
    משתתף
    • נושאים 4
    • תגובות 15
    • פעילות 19

שלום לכולם,

אני לא כותב באתר המעולה הזה הרבה, בשל עומס יתר מסיבות אישיות, אבל נענה הפעם לבקשתו של אבי שדה היקר (מאד), וכותב מה שידוע לי בנוגע לשאלה שבנושא.

בבקשה לקרוא עד הסוף, ולא להסיק מסקנות מאמירות שאני הולך לסתור אולי בהמשך.

בעיקרון, שימוש בחשמל בשבת מתחלק לפי התוצאה לשתי קטגוריות: אם זה יוצר חום גבוה מאד, זה עשוי להיות איסור תורה. דוגמא: נורות להט, תנור. אם זה לא, זה בעיקרון איסור מדרבנן, כלומר תקנה של חכמים שאינה איסור תורה. דוגמא: נורות לד קרות.

מכשיר סיפאפ אמור להיות בקטגוריה השניה, ולכן האיסור פחות חמור (למשל, המחשב המובנה בו אסור רק מדברנן, וכן שאר הדברים שמופעלים שם).

לאדם שמשתמש בסיפאפ באופן קבוע, יש גדר (הגדרה, קטגוריה) של ״חולה קבוע״, ובכאלה מקרים לא גזרו רבנן את האיסור.

לכן, מותר להשתמש בסיפאפ בשבת לאדם שצריך אותו כל השבוע.

אלא מה, שיש למעט ככל האפשר באיסור. לכן, צריך למשל שהסיפאפ יפעל, אפילו על עוצמה חלשה, עוד לפני שחובשים אותו, ושהוא יופעל על ידי שעון שבת ולא ידנית.

מה עושים בפועל? מבטלים את מנגנון

SmartStart

לפני שבת (וכדי לא לשכוח, אני ביטלתי אותו לגמרי, גם בימות החול איני משתמש בו), ומדליקים את המכשיר. אז מנתקים אותו מהחשמל בלי לכבות, ושמים שעון שבת. כשהשעון יידלק (בערך בשעה שאתם הולכים לישון), המכישר יתחיל להוציא אויר, עד שתחבשו אותו. הוא ימשיך גם כשתסירו אותו, וכולי, עד שהשעון יכבה אותו בבוקר.

איני בטוח מה קורה אם נותנים למכשיר לעבוד שעות בלי חבישה, נראה לי שזה ירוקן את מיכל הלחות. מה שאני עושה, אני מוציא את הצינור של המסכה, ותוקע במקומו פקק שעם של יין. אולי יש פתרונות יותר טובים, אולי זה לא פיתרון טוב, זה מה שאני עושה בפועל. כשאני חובש את המסכה, אני מוציא את הפקק ומיד שם את צינור המסכה במקומו.

מה קורה אם שכחתם להכין את המכשיר לשבת? הכי טוב למצוא גוי של שבת, אבל שמעתי שבמקרה חירום אפשר להשתמש במנגנון הפעלה חכמה (אם הוא עדיין פועל). לא נראה לי שאפשר להפעיל ממש אם אין הפעלה חכמה, אם כי ייתכן שכשאין כל אפשרות, יהיה היתר להפעיל אותו בשינוי גדול (אין לי ידע ויכולת לפסוק מה נחשב מותר במצב כזה).

יוצא, שכמעט כל מכשיר אמור להתאים לשבת. העיקר שיש לו אפשרות שתהיה זרימה של אויר גם כשלא חובשים אותו.

בועז

ט.ל.ח. אבקש תיקונים בתגובות, שלא אכשיל ח״ו אף אחד.

irity
    משתתף
    • נושאים 18
    • תגובות 80
    • פעילות 98

הי בועז.

אני מכירה את העולם הדתי על הגבלותיו. ממש מעניין מה שכתבת פה, והפתרון נראה טוב ומתחשב בצרכי המשתמש. רק הערה לגבי פקק השעם, תזהר שחתיכה ממנו לא תתנתק, ותגיע למקומות לא רצויים.

אולי מועצת החכמים של הפורום תמצא פתרון יותר עמיד מאשר פקק שעם.

בהצלחה

עירית

boaz
    משתתף
    • נושאים 4
    • תגובות 15
    • פעילות 19

אני חושב שיש מקום לאלה שמבינים במכשירים, במיוחד באלה שהלחץ בהם משתנה, לעזור לנו להבין האם פקק השעם לא גורם בעיות (כי לכאורה זה כאילו שנחסמה נשימת המשתמש, והייתי מצפה שהמכשיר יתאמץ מאד לפתוח את החסימה). צריך מישהו שמבין בנושא, שיעשה ניסוי אולי ויאמר לנו מה הוא רואה שקורה והאם זו בעיה.

irity
    משתתף
    • נושאים 18
    • תגובות 80
    • פעילות 98

הי בועז

שימוש בפקק השעם גורם למכשיר לזהות את הסתימה הזאת כהפסקת נשימה והוא מגיב בהעלאת לחץ. מה שאתה צריך לעשות הוא להשוות בין הנתונים בלילות אמצע השבוע שלך לבין הנתונים של שבת. אני עשיתי משהו אחר, ייבשתי את הצינור של המסכה אחרי רחצה שלו, באמצעות הפעלת המכשיר שיזרים אויר לשם ייבוש  הצינור. הייבוש לא התרחש מהר כל כך והפעלתי את המכשיר במצב כזה של on-off במשך רבע שעה בערך. לפעמים גם סתמתי את הצינור עם היד (דומה למה שאתה עשית עם הפקק שעם) לאחר שהסתיים הייבוש התחברתי למכשיר כרגיל.

בפריקה בבוקר יצא לי ממוצע של 12 הפסקת נשימה לשעה כשהממוצע הרגיל שלי הוא 1-3 הפסקות לשעה.

לדעתי אם פה ושם אתה מפעיל את המכשיר לזמן קצר עם הפקק, זה יעלה לך במעט את כמות ההפסקות לשעה, ולא יקרה דבר למכשיר שלך.

yrnkrn
    משתתף
    • נושאים 2
    • תגובות 27
    • פעילות 29

אולי עדיף שיהיה חור קטן בפקק כך שתהיה זרימה קטנה שדומה לדליפה הרגילה של המסכה כך שהמפוח לא יעבוד מול סתימה מלאה.

irity
    משתתף
    • נושאים 18
    • תגובות 80
    • פעילות 98

אולי עדיף שיהיה חור קטן בפקק כך שתהיה זרימה קטנה שדומה לדליפה הרגילה של המסכה כך שהמפוח לא יעבוד מול סתימה מלאה.

נכון, זה הגיוני, אבל דת והגיון לא הולכים יחד. לדעתי מבחינת ההלכה, אין מצב לזרימת אויר אפילו קטנטנה שהמשמעות שלה היא שהמכשיר עובד.

boaz
    משתתף
    • נושאים 4
    • תגובות 15
    • פעילות 19

עירית, הצחקת אותי צחוק בריא עם התגובה שלך ״דת והגיון לא הולכים ביחד״. אולי נכון לומר ש״דת והגיון *פשוט* (קומון סנס) לא הולכים ביחד״, אבל הגיון טהור זה הבסיס של הדת היהודית. לא במקרה רוב הלוגיקאים המובילים בעולם, בכל ההסטוריה המודרנית, הם יהודים (וזה למרות שהיהודים חלק זעום מאוכלוסיית העולם!). אני מתמטיקאי, אני יכול להעיד שאין דבר יותר לוגי מהתלמוד היהודי, וההלכה נפסקת לפיו. אממה, אנחנו האנשים הפשוטים לא מבינים, כי איננו מומחים לתלמוד. זה כמו להגיד שרופא ורפואה לא הולכים ביחד, כי לי נראה אחרת… זה פשוט לא נכון.

לגופה של הערה, דווקא להיפך, *עדיף* שתהיה זרימת אויר קטנה, או לפחות שהמכשיר ״יעבוד״, כך שהשימוש בו רק משנה את עוצמת העבודה, אבל לא מדליק או מכבה. כך הפעולה שהאדם עושה פחות משמעותית. הגיוני, לא? 😉

ayb
    משתתף
    • נושאים 6
    • תגובות 42
    • פעילות 48

מצורפים מספר קבצים ובהם התייחסויות שונות לנושא שימוש במכשיר CPAP בשבת

ayb
    משתתף
    • נושאים 6
    • תגובות 42
    • פעילות 48

ראשית – תודה לאבי שדה על פתיחת הפורום ועל הנכונות לעזור לכלל החברים במועדון CPAP

תודה גם לבועז שהבהיר את הדברים היטב

בקבצים שבהודעה הקודמת ניתן לראות מספר גישות אפשריות לנושא שימוש במכשירי CPAP בשבת , הנובעות ממספר שאלות עקרוניות :

1. דום נשימה בשינה – מהו מעמדו ?
    אפשרות אחת – מצב מסכן חיים מידי , אפשרות שניה – מצב מסכן חיים בטווח ארוך , אפשרות שלש – מצב רפואי שאינו מסכן חיים , אפשרות ארבע – מצב שאינו רפואי אלא משפיע על איכות החיים

2. שימוש בחשמל בשבת (הפעלה/כיבוי) – מהו מעמדו ?
    אפשרות אחת – איסור ברמת התורה (איסור בדרגה קשה- בשפת ה-CPAP) , אפשרות שניה – איסור ברמת חכמים (איסור בדרגה קשה)

3. הפחתת והגדלת זרם חשמלי – מהו מעמדה ?
    אפשרות אחת – ניתן לשימוש בשבת , אפשרות שניה – לא ניתן לשימוש בשבת

4. האם ישנם ענינים עקרוניים נוספים מלבד אלו שהוזכרו בסעיפים הקודמים העלולים להשפיע על השימוש במכשיר בשבת ?
    ישנן התייחסויות שונות .

כמובן מאליו – ישנו קשר ישיר בין ההתייחסות העקרונית לנקודות שהועלו בסעיפים הקודמים. לדוגמא –  על פי התייחסות ספציפית לשאלה 1 תיגזר ההתייחסות לשאר השאלות הרלוונטיות בהמשך הבדיקה.

את התוצאות הסופיות יכול כל אחד לראות במסמכים שצורפו בהודעה למעלה.

המנעד הסופי בין הגישות הינו משמעותי ביותר – החל מגישות המאפשרות שימוש בכל מכשיר תוך הפעלה מעט שונה , ועד לגישות המאפשרות שימוש במכשיר ייעודי בלבד ושוללות שימוש במכשירי CPAP אחרים.

מאחר ומנעד הדעות רחב – אמליץ למי ששמירת השבת חשובה לו ליצור קשר עם היועץ ההלכתי האישי שלו לקבלת מידע מוסמך ואמין – וחשוב ביותר – מותאם אישית.

באנגלית אומרים זאת – ask your local rabbi

בהצלחה לכולנו !!!

boaz
    משתתף
    • נושאים 4
    • תגובות 15
    • פעילות 19

חזק וברוך, AYB!

irity
    משתתף
    • נושאים 18
    • תגובות 80
    • פעילות 98

עירית, הצחקת אותי צחוק בריא עם התגובה שלך ״דת והגיון לא הולכים ביחד״. אולי נכון לומר ש״דת והגיון *פשוט* (קומון סנס) לא הולכים ביחד״, אבל הגיון טהור זה הבסיס של הדת היהודית. לא במקרה רוב הלוגיקאים המובילים בעולם, בכל ההסטוריה המודרנית, הם יהודים (וזה למרות שהיהודים חלק זעום מאוכלוסיית העולם!). אני מתמטיקאי, אני יכול להעיד שאין דבר יותר לוגי מהתלמוד היהודי, וההלכה נפסקת לפיו. אממה, אנחנו האנשים הפשוטים לא מבינים, כי איננו מומחים לתלמוד. זה כמו להגיד שרופא ורפואה לא הולכים ביחד, כי לי נראה אחרת… זה פשוט לא נכון. לגופה של הערה, דווקא להיפך, *עדיף* שתהיה זרימת אויר קטנה, או לפחות שהמכשיר ״יעבוד״, כך שהשימוש בו רק משנה את עוצמת העבודה, אבל לא מדליק או מכבה. כך הפעולה שהאדם עושה פחות משמעותית. הגיוני, לא? 😉

זה ידוע שהיהודים הם העם הכי חכם בעולם (יוצר גם בעיות של קנאה וכו' לאורך כל ההיסטוריה האנושית) אחוז הזוכים היהודים בפרס נובל גבוה מאוד וגם יחסית למספרם באוכלוסיה. 

בקשר להתנהלות עם מכשירים בשבת, באמת שקטונתי

יצחק
    מנהל בפורום
    • נושאים 21
    • תגובות 359
    • פעילות 380

בועז ו AYB תודה רבה לכם על ההסברים המלומדים לגבי שימוש ב CPAP בשבת

אני בטוח שהנושא יעלה שוב על ידי משתמשים דתיים וחשוב שתהיה לנו התייחסות לכך.

לגבי פקק השעם גם אני חושב (מהגיון בריא) כי הוא עלול לפגוע בתקינות המכשיר

הכותב אינו רופא והייעוץ אינו ייעוץ רפואי ואינו תחליף לייעוץ רפואי

מוצגות 12 תגובות – 1 עד 12 (מתוך 12 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.